Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejen ženu, ale i přátele květinou neuhodíš.

Najděme zde několik nepsaných pravidel květomluvy::

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pampeliška, petrklíč i housátko jsou zlaté

(Pampeliška, 15. 4. 2012 15:51)

Pampeliško, pampeliško, už si vrabci koupou břiško. Už se káča točí, od čeho máš pampeliško oči? Od slunce, od zlata,jak jsem se tam zahleděla, hned jsem byla zlatá celá jako housata. Pampeliško, pampeliško, podruhé se ptám. Čím otvírá slunce zemi, kudy pouští jaro k nám? Žežulky si povídají, že jsou vrátka v jednom háji, ke vrátkům je zlatý klíč, říkají mu petrklíč.

Vláda růží trvá

(i na svatbách, 12. 6. 2010 16:19)

Svatební kytice patří vedle šatů k tomu nejdůležitějšímu, co dělá svatbu svatbou. Výběr správného tvaru, barvy nebo druhu květin by tak nevěsta neměla nechat náhodě.

Podle zvyku a tradice by měl kytici pro nevěstu i ostatní důležité ženy na svatbě vybírat ženich sám. Vzhledem k tomu, že kytice by měla správně ladit ke stylu i barvě šatů, účesu i líčení a vůbec celému stylu svatby, věnuje se výběru spíše nevěsta spolu s ostaními ženskými příbuznými.

Svatební den by měl být tím velkým a nezapomenutelným po všech stránkách. Svatební kytice má vedle očí potěšit i srdce nevěsty. Proto by si nevěsta měla vybrat do kytice nejen květy moderní nebo ty, které jsou podle trendů právě in, ale především květy jí blízké a oblíbené. Třeba ty, které jí budoucí novomanžel nosil po celou dobu jejich vztahu, které dostala při zasnoubení nebo první schůzce. Stejný malý kvítek může mít ženich v klopě, případně nevěsta v účesu.

Celková nabídka květů je ale velmi široká a pokud tomu nevěstiny šaty, postava i styl svatebního obřadu odpovídají, je možné značně experimentovat. Oproti dřívějšku se objevují stále nové přírodní materiály, je povoleno používat i suché květy, stuhy, krajky nebo pírka i velmi exotické květiny. Přesto podle květinářek stále trvá vláda růží, které jsou nazývány královnami květin. Jejich obliba je trvalá. Pramení to jistě nejen z toho, že jsou to květy ušlechtilé a vznešené, ale také z jejich symboliky. Ačkoliv dříve všeobecně známá řeč květin je dnes téměř zapomenuta, zůstalo hluboko v nás povědomí o tom, že růže všech barev symbolizují lásku.

Ačkoliv konzultace a rada s květinářkou je v každém případě nutná, měla by měl pár znát několik zásad volby už předem. Jedním z kritérií výběru je postava nevěsty. Štíhlá a drobná nevěsta by vypadala komicky za obrovskou kyticí, která by jí z poloviny zakrývala, stejně jako není šťastná volba maličké kytičky pro nevěstu plnoštíhlejší. Budoucí novomanželka malého vzrůstu by zpravidla neměla volit dlouhou převislou kytici, která by jí dosahovala až ke kolenům a zvýrazňovala tak její malou postavu. Dlouhá kytice se naopak hodí pro větší nevěstu, protože drobná kulatá kytička by zdůraznila její výšku. Pamatovat by na to měla hlavně ta nevěsta, jejíž ženich je menší.

Pokud si žena pro svůj velký den zvolila klasicky bílé šaty, je výběr barvy kytice zcela volný. U barevných šatů už by měla být pozornější, aby se barvy k sobě dobře hodily. Co se týče stylu, je dobré bohatě zdobené šaty s velkým závojem nebo dokonce vlečkou doplnit stejně bohatou kyticí. Malá kytička by mohla zaniknout.

Kytice samozřejmě musí dostat i obě maminky a případně i babičky. Stejně jako ostatní květinové dekorace by i tyto květiny měly odpovídat stylu nevěstiny kytice. Hodí se malé kulaté kytičky, které nepřekáží a přitom velmi dobře vypadají. Je dobré zachovat stejnou barvu jakou má nevěstina vazby, ale druh květů se může lišit.

..................

(........................., 12. 6. 2010 16:19)

Vedle maminek a babiček je dobré pořídit drobnou kytku i pro svědkyni. Kromě toho, že každá květina je fotogenická, má v rukou svědkyně i praktický význam. Během slavnostní řeči oddávajícího na obřadě poskytne dobrou pomůcku proti nervozitě, jednoduše řečeno pomůže „co s rukama“. Květina svědkyně by měla být vlastně zmenšenou kyticí nevěsty. Měla by být uvázána ze stejných květů stejné barvy a měla by zachovávat i styl. Pokud má nevěsta kytici kulatou měla by být kulatá i kytička svědkyně. Naopak pokud je nevěstina kytice převislá nebo s dlouhým stonkem, měla by ve stejném stylu vypadat i kytice v rukou svědkyně. Může jít i o jeden vhodně přizdobený květ s dlouhým stonkem.

Na tradiční svatbě by neměla chybět myrta, kterou se ozdobí šaty všech blízkých svatebčanů. Dříve si maminky dcer pěstovaly myrtu doma samy a když dobře rostla, bylo to znamení, že se dcera šťastně vdá. Dnes mohou být myrtové větvičky i součástí samotné svatební kytice.

Málokterá nevěsta se samozřejmě vyzná v aranžování a vazbě, proto je velmi důležitá volba květinářky. Dobré je vsadit na jistotu, nezkoušet květinářství, s nímž nemají budoucí novomanželé žádné zkušenosti. Lepší je dát na radu jiných nevěst nebo žen. Svatební kytice je vhodné objednávat zhruba měsíc předem. Nevěsta s ženichem by měli ke zvolené květinářce přijít už s alespoň hrubou představou o tom, jak by jejich květiny měly vypadat. Tu si mohou udělat z obrázků na internetu nebo z časopisů, případně fotografií už vdaných kamarádek nebo příbuzných. Skutečná profesionálka by měla sama nabídnout k výběru z knihy nebo dokonce vlastního katalogu, v němž má nafocené své vlastní předchozí svatební vazby.

Květinářka poradí i s tím, pro jaké květy bude v termínu svatby sezóna. Velká většina květin se dá sehnat celoročně, přesto by kytička tulipánů, na jaře velmi vhodná, mohla v lednu vypadat značně nepatřičně. Na odbornici je i vazba květiny na auto, květinových dekorací na stůl při slavností hostině nebo v kostele a příprava myrty na šaty svatebčanů.

Barevná řeč květin

(..................., 12. 6. 2010 16:17)

Vášnivá červená
O červené se říká, že vyvolává nadšení a zájem, urychluje lidský metabolismus, zvyšuje krevní tlak a zrychluje dech.
kytka_cervena
Je těžké si jí nevšimnout – poutá pozornost a stimuluje k rychlým rozhodnutím. Je to nejteatrálnější barva spektra, vyzařuje sílu a neproniknutelnost, může vzbuzovat vášeň, ale i agresi. Hodí se k extrovertním osobám, odvážným a aktivním lidem.
A samozřejmě k zamilovaným - rudá růže je odvěkým symbolem lásky!
Za „královnu“ květin, symbol krásy, mládí, ženy a lásky je považována růže (Rosa). Jasně vede žebříček nejprodávanějších květin - v roce 2006 se jí na nizozemských květinových burzách prodalo množství v celkové hodnotě 758,2 milionů eur a těch červených bylo jednoznačně nejvíc.
Pokud vybíráte květiny v barvě lásky, můžete sáhnout také po gerberách, tulipánech, sasance, karafiátu, anturii, glorióze nebo hvězdníku . Červené květiny jsou oblíbené po celý rok a nad ostatními barvami jednoznačně vítězí o Vánocích a na Valentýna. Současným trendem je kombinovat je s nečekanými odstíny – růžovou, fialovou nebo oranžovou.
kytka_ruzova
Romantická růžová
Růžová se pojí s jemností, něhou, náklonností, ženskostí, láskou a romantikou. Vzniká spojením červené a bílé, a tak v lásce nepředstavuje vášeň, ale něhu, skromnost, vytříbenost, eleganci, sentiment. Růžové květiny jsou skvělým dárkem pro něžnou romantičku nebo mladou maminku jako gratulace k miminku. V kyticích působí jemně a svěže zejména v kombinaci s bílou.
Typickou představitelkou růžové květiny je pivoňka (Paeonia). V zahradách čínských klášterů se objevovala už před dvěma tisíci let a dnes zdobí záhony i u nás. K dispozici je i jako řezaná květina. Její nadýchané plné květy jsou ideální do kytic k narozeninám nebo svátkům – stačí dvě tři, doplňková zeleň a neřehlédnutelný pugét je tu.
Mezi další oblíbené květiny dostupné v této barvě patří mimo známých růží a tulipánů také pryskyřník, hyacint, růže a hrachor . Exkluzivním dárkem růžové barvy může být orchidej. Její fascinující květy, nesoucí značku luxusu, podněcují fantazii a vytvářejí kouzelnou atmosféru. Cymbidium je květinou vhodnou pro nejrůznější slavnostní události. Vypadá báječně ve velkých, impozantních vazbách, stejně jako v miniaturních aranžmá.
kytka_oranzova
Energická oranžová
Oranžová vzniká mixem červené a žluté a lidé, kteří ji mají rádi, bývají přemýšliví a upřímní.
Je to velmi dynamická barva, podněcuje radost a kreativitu. Mluví se i o jejích léčivých účincích – asi proto, že pro buddhisty je barvou osvícení.
Celkové vyznění oranžové závisí na poměru červené a žluté – pokud je vyrovnaný, vyjadřuje optimismus a harmonii. Převažuje-li červená, navozuje pocit léta a slunce a je-li výraznější žlutá, získává barva negativní ráz. Oranžové květiny jsou všeobecně velmi rozšířené a oblíbené. V létě asociují energii a slunce, na podzim padající listí.
Jakýkoliv myslitelný odstín oranžové nalezneme u gerbery, páté nejprodávanější květiny. V loňském roce se jí na nizozemských květinových burzách prodalo množství v hodnotě 122,2 milionů eur. V rozsáhlém sortimentu gerber najdeme na 1250 odrůd s nekonečnou paletou barev. Od roku 1999 je oranžová gerbera symbolem nekuřáků. Dalšími oranžovými květinami, kterými můžete potěšit svou mysl, jsou například chryzantéma, strelíc, hledík, alstroemérie, nebo mečíky.

Kopretinová

(................, 29. 5. 2010 20:22)

Bílé nevěsty v lučním tichu
závoje naklání slunci vstříc
nemají duši ani pýchu
pouze krásu nočních létavic
uprostřed zlatá slunce hrají
poklidem ptačí tóny zní
porostem travin něhu ukrývají
než přijde chvíle poslední

Vánoční hvězda

( Poincézie, 13. 12. 2009 20:03)


Květina lidově nazývaná Vánoční hvězda je neodmyslitelnou součástí Vánoc. Pochází z Mexika, kde dorůstá rozměrů malého stromu. Má zelené listy se žlutým žilkováním a několik barevně odlišných – sytě červených listů. Ty se začínají zabarvovat v období končícího podzimu a začínající zimy (doba, kdy se zkracují dny). V zimě rostlina také kvete a dosahuje největší krásy. Možná právě proto zkrášluje náš interiér právě o Vánocích.
Vánoční hvězda – přesný název
Vánoční hvězda (latinsky Euphorbia pulcherrima) neboli Poincézie má několik dalších názvů – říká se jí také Pryšec nádherný, Kristova koruna nebo Květ svaté noci.
Dejte pozor už při nákupu vánoční hvězdy
Při nákupu Vánoční hvězdy se ujistěte, zda jsou listy sytě zbarvené a zda mezi nimi najdete
poupata. Již rozkvetlá či odkvetlá Vánoční hvězda totiž brzy uvadá, listy opadají a o Vánocích se tak červených okrasných listů nedočkáte. Pozor dejte také při převozu rostliny z obchodu domů, aby neomrzla. Pro jistotu si ji nechejte zabalit.
Vánoční hvězda – jak ji pěstovat o Vánocích
Květinu pěstujte na světlém místě v běžné pokojové teplotě
. Zálivka by měla být střední, tedy aby substrát nebyl nikdy suchý ani mokrý, dobré je udržovat stálou vlhkost. Můžete ji občas orosit a na jaře přidat hnojivo.
Vánoční hvězda – jak ji pěstovat po celý rok
Pokud chcete, aby Vánoční hvězda zdobila váš interiér po celý rok, budete jí muset věnovat trochu více péče. Po odkvětu a odpadu listů rostlinu postavte na tmavší místo a zalévejte ji pouze mírně. V březnu výhony zkraťte asi na deset centimetrů – tím začnou růst
výhony nové. Po prořezání je dobré rostlinu přesadit a znovu omezit zálivku.
Vánoční hvězda a získávání žádoucího zabarvení
Vánoční hvězda se začíná zabarvovat během zkracujících se dnů. Vy ji však můžete tuto iluzi uměle vytvořit. Od konce září rostlině ponechávejte maximálně 10 hodin denního světla a po zbytek dne je zatemněte. O Vánocích se dočkáte přímo předpisového zbarvení.
Nestačí vám jedna Vánoční hvězda?
Při prořezávání rostliny můžete nechat oddělenou část zakořenit ve sklenici s vodou a získat tak novou rostlinku. Nové rostlinky sázejte do květináčů se směsí listovky, drnovky, pařeništní zeminy a písku.
Vánoční hvězda a její jedovatost
Při poranění z rostliny vytéká mléčná šťáva – latex. Ta je mírně jedovatá, proto se vyhýbejte kontaktu s vodou z rostliny (např. při řízkování), mohla by vaši pokožku podráždit.

Kytkovaná

(..........., 24. 11. 2009 5:30)

Tiše brouzdám letním ránem,
kvítí svírám plnou hrst,
nalámal jsem lomikámen,
na náprstník dal jsem prst.

Knotovku dám do lampičky,
kaštanu zapálím svíčky,
rulík stočím do ruličky,
řebříčku zpřelámu příčky.

Jen jsem z domu vyrazil,
vraní oko oči mhouří,
rozrazil mě urazil,
prý přivolá na mě bouři.

Pod šeříkem už se šeří,
v bázni z bezu kráčím dále,
lipnice se s lípou měří,
rozchodník mi dává vale.

Bojínek se strachem chvěje,
vlaštovičník míří na jih,
plicník radou rád přispěje,
jak je zdrávo v teplých krajích.

Divizna se tiše diví,
proč se svlačec před ní svléká,
hledík na ně divě civí,
všichni kašlou na člověka.

Sotva vkročím do sednice,
střevíčník si obout zkusím,
z jaterníku jitrnice
potom ještě zbaštit musím.

Načančanou sedmikrásku
snoubím s kouzlem merlíku,
než ukončí jejich lásku
vstavač místo budíku.

Kopretina - Leucanthemum

(..........., 20. 11. 2009 19:47)

Kopretiny se vyskytovaly v travních porostech již ve středověku. V Mathioliho herbáři ze 16. století pro ně najdeme následující lidová jména: slunéčko, oko, kuří oko nebo velká sedmikráska.

Charakteristika

(..........., 20. 11. 2009 19:46)


Na našem území se přirozeně vyskytují tři druhy kopretin, dříve souborně označovaných jako kopretina bílá (Chrysanthemum leucanthemum, Slavík a kol. 2004). Nejrozšířenější je víceletá kopretina irkutská (Leucanthemum ircutianum) rostoucí nejčastěji na loukách, v příkopech a na náspech od nížin až do horských poloh. Na mezofilních loukách často vytváří rozsáhlé porosty a její výskyt má mnohdy až plevelný charakter.

Dalším druhem, který má těžiště výskytu v nejteplejších částech naší republiky, je diploidní kopretina bílá (L. vulgare). Jedná se o dvou až čtyřletý druh vyskytující se původně zejména v nivách velkých řek (například v Pomoraví a v Podyjí).

Posledním původním druhem je hexaploidní kopretina panonská (L. margaritae), jejíž rozšíření je omezeno na několik oblastí v sz. Čechách a na jižní a střední Moravu.

Kopretiny dosahují zpravidla výšky 30 až 80 cm. Vyznačují se rozvětvenými podzemními oddenky (rhizomy) a silnými adventivními kořeny. Kořeny kopretin jsou schopny vytvářet symbiózu s endofytními houbami, které po odstranění kopretin setrvávají v půdě a mohou poškozovat následně pěstované plodiny, především pak rostliny z čeledi lilkovitých, které jsou náchylnější k houbovým chorobám. V Dánsku byl proveden zajímavý pokus, který vycházel z hypotézy, že rostliny z čeledi Asteraceae obsahují ve svém květu velké množství nektaru. Na její potvrzení byly kromě kopretiny infikovány larvou běláska řepného (Cotesia glomerata) také čekanka obecná (Cichorium inthybus) a chrpa horská (Cyanus montana). Larva běláska v květu kopretiny však po několika dnech uhynula a tvrzení že všechny rostliny této čeledi mají velké množství v květu nebylo potrvzeno.

............

(............., 20. 11. 2009 19:45)

Kopretina se rozmnožuje převážně generativně prostřednictvím nažek schopných vytvářet dlouhodobou semennou banku. Peck (1993) zjistil, že nažky měly po 6 letech 82 % klíčivost, 1 % nažek dokonce klíčilo po 39 letech setrvání v půdě. Nažky s podélnými bělavými žebry a bez chmýru jsou dobře klíčivé, protáhlé a lesklé. Kopretina nejlépe klíčí při relativní vlhkosti půdy 60%. Jakmile relativní vlhkost půdy dosahuje nad 75% snižuje se klíčivost nažek na polovinu a méně. V létě převažuje vegetativní (klonální) rozmnožování pomocí vytrvalých oddenků.
Skot se kopretině na pastvě obvykle vyhýbá a konzumuje ji pouze v případě nátlakové pastvy, kdy nemá možnost výběru jiných druhů. Příčinou jsou siličnaté buňky a kanálky kopretin obsahující flavonové glykosidy a anthokyanový glykosid chrysanthemin. Zajímavé přitom je, že tyto látky nevadí koním, ovcím a kozy je dokonce vyhledávají. Kopretiny se dále vyznačují nízkým obsahem živin a rychlou lignifikací. Při jejich vyšším zastoupení v přijímané píci ztrácí kravské mléko dokonce svou charakteristickou chuť.
Možné užití

Kopretina se odedávna využívala v lidovém léčitelství, jako lék proti dávivému kašli a astmatu. V dnešní době se z ní vyrábí různé esence, katary a sirupy.

Sedmikráska chudobná...

(................., 9. 11. 2009 14:19)

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis L.) je vytrvalá léčivá rostlina z čeledi hvězdnicovitých.

Popis

Sedmikráska chudobka je vytrvalá bylina vysoká až 15 cm.

Listy tvoří přízemní růžici, listy jsou široce obvejčité až obkopinaté, mělce zubaté až celokrajné.

Květní stvol (bezlistný) je jednoúborový.

Květní úbory mají kuželovité lůžko, žluté trubkovité květy ve středovém terči a obvodové jazykovité květy jsou bílé nebo narůžovělé. Květy jsou oboupohlavní.

Kvete od dubna až do listopadu

Plodem je nažka

Stanoviště:Sedmikráska roste na loukách, na mezích a pastvinách, podél cest na světlých stanovištích. Půdy preferuje mírně vlhké, humózní, živinami bohatší.

Areál rozšíření:Areál rozšíření zahrnuje Evropu až po Kavkaz.

Použití:Sbíráme květní úbory se stopkou do 2 cm (duben - říjen). Doporučuje se ke zvýšení výměny látkové v játrech a při chorobách žlučníku. Podporuje odkašlávání a působí protizánětlivě. Zevně se používá při kožních vyrážkách, hnisavých zánětech a jiných kožních nemocech.

Účinné látky:Úbory obsahují hořčiny, sliz, silici a saponiny, flavonoidy, třísloviny

Kosatec...

(.............., 9. 11. 2009 14:17)


Popis:Až 120 cm vysoká bylina. Listy dvouřadě uspořádané, kratší nebo stejně dlouhé jako stonek, ke kterému jsou obráceny hranou. Stonek okrouhlý, s několika květy. Květy žluté, vnější 3 okvětní plátky na vnitřní straně tmavě žilkované, bez chlupů a větší než vnitřní plátky, které jsou vzpřímené. Kvete v V až VI.

Stanoviště:Bažiny, vlhké příkopy, břehy, lužní lesy, rákosiny, preferuje půdy bahnité, výživné, trvale nebo alespoň občas zaplavované.

Rozšíření:V ČR roztroušeně, celkově roste téměř v celé Evropě kromě vysokých hor a severní Skandinávie, dále v Asii a v severozápadní Africe.

Léčitelství:Oddenků kosatce žlutého, které se nazývaly "falešný puškvorec", se užívalo proti krvácení. Více se však v léčitelství uplatňují jiné druhy kosatců (např. florentský, německý, bledý).

Jed:Celá rostlina obsahuje slabě jedovatou tříslovinu a silice.

,,SLUNEČNICE - BOŽSKÉ ROSTLINY“

(..........., 28. 10. 2009 8:14)

,,Slunečnice mám velice ráda a proto jsem zde zařadila o těchto slunečních květech několik vět, které jak doufám – si přečtete a tak se dozvíte, že i těmto nádherným slunečnicím náleží tato stránka po právu.“
,,O dovolené jsem projížděla našimi krajinami a spatřila jsem několik lánů slunečnic. Byly úchvatné svou rozlohou a svým okouzlujícím žlutavým zbarvením. A co dodat ? Tajil se mi dech, jak mne nabíjely svou neviditelnou energií - pro mě tak potřebnou a doopravdy slunečnice své hrdě vztyčené hlavy otáčejí za sluncem…

................

(..........., 28. 10. 2009 8:12)

,,Podle staré indiánské legendy jsou ve slunečnici zakódovány všechny zkušenosti vesmíru od začátku jeho stvoření."

,,Podle tohoto mýtu je slunečnice božská rostlina, kterou ,,vyrobili bohové.“ Před dávnými časy přišli na Zem, našli tady, ale lidi, kteří nebyli ještě schopni pochopit mnohé vesmírné zákony, nemluvě o takových složitých věcech, jako jsou souřadnice času a prostoru. Bohové chtěli svou zkušenost i s poselstvím a odkazem, že naši planetu navštívili, do něčeho zapsat. Předpokládali přitom, že potrvá nejméně dvacet až třicet tisíc let, než člověk dospěje do úrovně, aby tyto zákonitosti a jevy pochopil. Uvažovali, že dřevo zpráchniví, na skále se podepíše eroze, a tak ve svém vesmírném korábu vyrobili v laboratoři umělou květinu, kterou byla právě slunečnice. Do ní zakódovali všechny vědomosti i poselství o své návštěvě. ,,Každá slunečnice, když si jí pozorně prohlédneme, má levotočivou a pravotočivou spirálu. Všechny galaxie ve vesmíru jsou v takových spirálách. Spirála se jako znak vyskytuje navíc i v nejstarších písmech a kresbách – například v egyptských a ještě starších sumerských. Spirála představuje i základ života. Proč by se jinak tak rozšířila ?" ,,Na slunečnici nese každé semínko jednu informaci, každé má svůj čárový kód – a čárový kód, my, lidé, známe teprve posledních dvacet let. Je zajímavé si prohlédnout tato slunečnicová semínka – ani jedno není stejné." ,,Květ slunečnice spolu se semínky je v uzavřeném kruhu a podobá se slunci, otáčí se za ním. Semínka slunečnice v současné době zpracovávají počítačoví odborníci. Indiáni věří, že možná právě díky slunečnici se změní náš pohled na vznik a vývoj vesmíru."

................

(................, 28. 10. 2009 8:11)

,,Královským květem, který se točí stále za svítícím sluncem, je beze sporu Slunečnice. Léčivost již zmizela z receptur, známe jen hodnotný slunečnicový olej. Neměli bychom slunečnici věnovat více pozornosti a obdivu ?

Již kněžky Inků znaly hodnotné energie, které tento květ slunečnice v sobě nosí. Zdobily se jím, když prosily pro svůj národ o plodnost, zdraví a moudrost. Antický Manitus používal slunečnici při všech kousnutích, horečce, epilepsii a malárii. V Rusku, kde náboženství požadovalo dlouhý půst, byl živočišný tuk nahrazován slunečnicovým olejem."
,,Slepice snášejí více vajíček, krávy více dojí, koně elegantně klušou, když se jim do krmiva přimíchá trochu slunečnicových semen.",Olej a semena snižují hladinu cholesterolu, tedy léčí arteriosklerózu, vysoký tlak. Slunečnice mimo jiné obsahuje vitamín E, cholin a lecitin. Je dobrá pro játra, nervy, činí pokožku hladkou, posiluje nehty a vlasy."
,,Po atomovém výbuchu v Černobylu se v těchto místech hojně sely slunečnice, aby do sebe vsakovaly odpad. Již po deseti dnech do sebe rostliny pohltily 95 procent stroncia a cesia."

,,Tak jako slunečnice čistí půdu, tak čistí i naší krev a sliznice, o čemž svědčí úspěchy olejové kůry při parodontóze. Při slabozrakosti se má denně rozžvýkat hrst slunečnicových semen, což údajně způsobuje zázraky. Slunečnice posiluje plodnost."
,,Masáže slunečnicovým olejem mírní revmatické bolesti svalů, kostí, posilují plíce, ,,vytahují jedy,“ uvolňují hleny. Slunečnice posiluje vývoj osobnosti, vyživuje mozek a pomáhá při myšlení a učení."

Květiny říkají: bude vám s námi dobře

(............., 12. 10. 2009 17:22)

Od květin můžete čekat více než to, že jsou hezké, pěkně voní a vytvářejí příjemnou atmosféru: dávají vám jedinečnou příležitost projevit své já. Štěstí, naděje, sny a touhy – květiny jsou nejen výrazné a krásné, ale nabízejí i nekonečné možnosti, jak vyjádřit své pocity.
Žluté květiny – recept na dobrou náladu
Večeře s červenými nebo oranžovými květinami má často jinou atmosféru než například s modrými a bílými. Lidé často nevědomky změní náladu na základě prostředí a toho lze do určité míry využít. „Žlutá je nejnakažlivější barva. Nelze pracovat se žlutými květinami, aniž byste rázem nedostali dobrou náladu,“ říká Nelleke. Žlutá barva nemá velké množství odstínů. Přisuzují se jí protichůdné vlastnosti – představuje radost a slunce, ale také zradu a závist. Dobrou vlastností žluté je, že se dá snadno kombinovat snad se všemi barvami, je velmi osvěžující a stimuluje smysly.

Květiny prozrazují, kdo jste
„V květinářství nikdy dlouho nepřemýšlením. Spíše než rozumem si vybírám podle aktuální nálady,“ říká Nelleke. „Když se mi něco líbí, koupím si to a také se ráda podělím s ostatními. Květiny vypovídají o vašich pocitech. Můžete říci něco o sobě: kdo jste, co se vám líbí, z čeho máte radost. Zejména když zkombinujete různé druhy, i když já nejčastěji upřednostňuji vše hezké a nenáročné. V takových chvílích jsou nejlepší volbou tulipány. Nádherné prosté květiny, které jsou ve váze pastvou pro oči.“
„Ráda vytvářím různá zátiší, můžete do nich dát spoustu pokladů i květin.“

vřes

(..............., 8. 10. 2009 8:31)

Znám křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les,
tam roste tmavé kapradí a vůkol rudý vřes,
tam ptáci, laně chodí pít pod javorový kmen,
ti ptáci za dne bílého, ty laně v noci jen.
Když usnou lesy hluboké a kolem ticho jest,
tu nebesa i studánka jsou plny zlatých hvězd.

.....

(......, 10. 9. 2009 18:38)

* Frézie - uznání a radost; „Nepozbývej naděje.“
* Gerbera - vyznání; „Jsem upřímný.“
* Chryzantéma - „Na shledanou.“
bílá chryzantéma - stará láska nerezaví
fialová chryzantéma - věčnost
* Iris - nevinnost; „Věř mi.“
* Kala - přátelství
* Karafiát - touha; „Roznítila jsi mou lásku.“
bílý karafiát - nejistota; „Mé city jsou upřímné.“
červený karafiát - srdečné poděkování, zasnoubení; „Trápí mne tvé otálení.“
v barevné kombinaci - odmítnutí
* Kopretina - „Jsi krásná.“
* Lilie - skromnost, nevinnost, čistota; „Moje láska k tobě je upřímná.“
* Narcis - svoboda, žal; „Upoutala mne tvá krása.“
bílý narcis - „Vynikáš hrdostí“
žlutý narcis - „I když jsme se nepohodli, stále na tebe myslím.“
* Orchidej - smyslnost, důvěra, věrnost; „ Je možné obměkčit tvé srdce?“
* Růže - láska, krása, radost; „Vyznávám ti lásku.“
bílá růže - čisté svědomí; „Zasloužíš si velkou lásku.“
červená růže - „Vážím si tě a horoucně tě miluji.“
růžová růže -„Jsi krásná.“
žlutá růže - žárlivost; „Opětuj mi mou lásku.“
* Slaměnka - trvanlivá krása; „Pravá láska nepomine.“
* Slunečnice - hrdost, oddanost
* Tulipán - výčitky, vnitřní prázdnota; „Je mi s tebou dobře.“

....

(mari.sta, 5. 9. 2009 17:30)


KVĚTY LÁSKY

Růžička se tiše sklání,
radši smrt, než falešné milování.
Růžička je krásná,
tak jako noční obloha - hvězdná, čistá, jasná

Karafiát říká - mám tě rád,
nejsem jen tvůj kamarád.
Karafiát svádí, žárlí a miluji,
ruce mi stále svazuje.

Lilie bílá, čistá,
jsem si ve všem jistá.
Láska mi ruce stále svazuje,
miluji bílé lilie.

Pomněnka je žárlivost,
můj milý mám tě už dost.
Pomněnka modrá jako tvé oči,
kdo se do nich podívá,
hlava se mu točí.

...........

(............., 2. 9. 2009 20:30)

Vyjádřete svůj cit květinou - symbolika květin
* Fialky znamenají skrytou lásku.
* Podobný význam mají pomněnky - ukazují na nesmělost dárce, který váhá odhalit své city.
* Bílý šeřík je ve znamení rodící se lásky k osobě
, které jsou darovány.
* Pokud chcete udělat narážku na krásu obdarované/ho, využijte k tomu hrachor (= elegance), červené kamélie nebo bílé kopretiny, které říkají „ jsi krásná/ý“.
* Červená chryzantéma znamená „miluji tě“.
* Modrý, bílý nebo žlutý kosatec ukazuje na něžnou a šťastnou lásku.
* Levandule naznačuje uctivou lásku.
* Pivoňka symbolizuje láskyplný vztah.
Květiny - nabídka k sňatku aneb jak požádat ženu o ruku
Pánové, rozhodli jste se požádat svou vyvolenou o ruku? Dámy, dostaly jste kytici rudých růží? V tom případě je spočítejte - 12 rudých růží vyjadřuje nabídku k sňatku! Břečťan ujišťuje o
věčné věrnosti a verbena znamená „vem si mě“. Nejlepší bude zkombinovat rudé růže s břečťanem. Pokud jde o barvu, bílá květina evokuje čistotu citu, např. lilie nebo růže. Pro už sezdané páry se hodí květ lípy, který symbolizuje pevnost vzájemné lásky